natgeoliubiteli » 20 дек 2012, 12:32
Да по идее штрафовать вообще не должны, я уже ранее писала об этом. но угроза в этом письме уже содержится:
Astfel, pe parcursul anului de gestiune, la determinarea sumei impozitului pe venit pe care contribuabilul urma să-l achite în rate se va utiliza informaţia privind prognoza venitului pentru anul în curs şi corespunzător a impozitului pe venit aferent acestuia, împărţit în rate, care a fost declarat de către agentul economic în declaraţia privind impozitul pe venit pentru anul precedent (Anexa 7D ,,Suma impozitului pe venit care urmează a fi achitat în rate în anul următor anului de gestiune”). În cazul identificării contribuabililor, care nu au achitat sau au achitat impozitul pe venit în rate în sume mai mici decît cele reflectate în Anexa nominalizată, Serviciul Fiscal de Stat va aplica măsuri de executare silită a obligaţiunii fiscale respective.
Забавно