Страница 1 из 2
IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
19 июн 2010, 21:26
Ellena
Bine v-am gasit!
Compania noastra importa marfa din Ucraina cu transportul propriu. Ma framinta cum corect sa inregistrez formulele contabile in evidenta contabila a firmei. Aici sunt si cheltuieli de deplasare a soferului nostru care noaptea doarme in masina(3 zile in deplasare duminica se porneste din Moldova si marti se intoarce in Modova - saptaminal). Ca sa nu dublez cheltuielile, ma refer la cele de la deplasari cu cheltuielile de transport declarate la vama, cum sa fac? La deplasari arat DT 2113, 712(cheltuielile de intrare la vama si cheltuielile de cazare 5 % din 100% daca nu sunt documente confirmatoare) CT 2272. Si inchid DT 2272 CT 2412 la achitarea diurnei si cazarea.
Acum cu cheltuielile declarate la vama: DT 2171 CT 5211 cheltuielile declaratela vama(suma din invois) . Dar cum sa inchid 5211, prin ce cont? Prin 7128 cheltuieli comerciale? Sau 6126? In dependenta de suma totala reala cheltuita si suma declarata la vama? Multumesc anticipat pt raspuns. Prin 812 nu pot, nu am sectie auxiliara. Va rog mult cine cunoaste, raspundeti-mi!
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
20 июн 2010, 11:56
InJen
Nu prea am inteles ce aveti in vedere cu contul 5211: numai cheltuielile de transport sau altceva? Daca numai cheltuielile de transport, atunci are rost, totusi, sa deschideti contul 812 "Cheltuieli de transportare a marfii" unde o sa acumulati toate cheltuielile, incusiv si salariul soferului cu toate impozitele, si atunci nu trebuie de folosit contul 5211, deoarece, acestea sint cheltuieli oferite de altcineva, dar nu proprii, si atuci o sa fiie formula Dt.2171 Cr-t 812.
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
20 июн 2010, 16:15
svetuta
InJen are dreptate
daca importati marfa cu transport propriu, atunci folosirea contului 521 nu are logica..
cheltuielile de transport (costul motorinei, uzura,etc..) le acumulati in Dt 812
apoi le inchideti cu 217
cheltuielile de deplasare
Dt 217 Ct 227/532
Ellena писал(а):DT 2171 CT 5211 cheltuielile declaratela vama(suma din invois) . Dar cum sa inchid 5211
aici nu prea inteleg..., reflectati dt 217 ct 521 la valoarea din invoice care urmeaza a fi achitata furnizorului de marfa..
in Vama trebuie sa declarati toate cheltuielile legate de importul marfurilor...
dar nu ati specificat conditiile de livrare Incoterms?
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
20 июн 2010, 20:17
Ellena
Da, stiu ca nu este corect 5211, insa ar trebui sa fac prin alte operatiuni, adica rucinaia operatia, unde trebuie sa includ Dt 2171(marfa care o devamez) Ct 2272,
insa se dubleaza CT 2272,
In Ct 2272: Dt 2113-motorina
Dt 7128 cheltuielile de intrare si iesire in Ucraina
Dt 7128 cheltuielile de diurna
Dt 7128 cazarea
si DT 2171 CT 2272. ??????????????????????????? Ceva nu inteleg, DT 812 nu-l folosesc deoarece nu avem sectii auxiliare, adica sectii de transport sau alte sectii.....
ar trebui sa fie:
Dt 2272 CT 2412 avans pentru cheltuieli de deplasare
Dt 8121 CT 2272 toate cheltuielile indicate mai sus, adica cele din 7128, da inclusiv si salariul soferului plecat in deplasare
Dt 2171 Ct 812 - suma din invois a cheltuielilor de transport declarate la vama
Ce parere aveti? Va multumesc.
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 12:44
andrei
n-am inteles prea multe din ceea ce ati scris. un lucru este cert: contul 712 pe parcursul anului nu se crediteaza.sorry

Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 12:51
Ellena
dar eu nici nu am scris CT 712, stiu ca nu se crediteaza
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 13:15
Ellena
[quote="andrei"]n-am inteles prea multe din ceea ce ati scris. un lucru este cert: contul 712 pe parcursul anului nu se crediteaza.sorry

[/quote] Straniu!!! Poate ati gresit cu raspunsul sau poate intr-adevar nu ati inteles
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 13:20
andrei
Ellena писал(а):
Dt 7128 cheltuielile de intrare si iesire in Ucraina
Dt 7128 cheltuielile de diurna
Dt 7128 cazarea
Dt 8121 CT 2272 toate cheltuielile indicate mai sus, adica cele din 7128, da inclusiv si salariul soferului plecat in deplasare
eu am inteles ca Dvs. reflectati in Dt 7128 si pe urma le treceti din 712 in 812. Daca se aplica 812, nu se mai utilizeaza 712.
daca Va veti limita la
Ellena писал(а): Dt 2272 CT 2412 avans pentru cheltuieli de deplasare
Dt 8121 CT 2272 toate cheltuielile indicate mai sus, adica cele din 7128, da inclusiv si salariul soferului plecat in deplasare
Dt 2171 Ct 812 - suma din invois a cheltuielilor de transport declarate la vama
cred ca va fi suficient.
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 13:34
Ellena
Bine, am inteles, dar nici nu m-am gindit la creditarea lui 712. Era problema cum sa fac ca sa nu utilizez 812. Iata aici era intrebarea. Si diferenta care apare in urma sumei declarate la vama si suma cheltuita de titularul de avans o dam la cheltuieli sau venituri. Dt 712 Ct 812 sau Dt 812 CT 612
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 14:16
svetuta
Ellena писал(а):Bine, am inteles, dar nici nu m-am gindit la creditarea lui 712. Era problema cum sa fac ca sa nu utilizez 812. Iata aici era intrebarea. Si diferenta care apare in urma sumei declarate la vama si suma cheltuita de titularul de avans o dam la cheltuieli sau venituri. Dt 712 Ct 812 sau Dt 812 CT 612
dar de ce nu va place contul 812, nu e neaparat sa aveti sectii auxiliare ca sa-l folositi, este doar un cont al contabilitatii de gestiune care v-ar ajuta in acumularea cheltuielilor vamale si repartizarea lor pe tipuri de marfa...
nu prea inteleg de ce se formeaza diferenta dintre suma declarata si cea cheltuita de titular...poate din cauza variatiei cursului...
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 14:33
andrei
svetuta писал(а):Ellena писал(а):nu prea inteleg de ce se formeaza diferenta dintre suma declarata si cea cheltuita de titular...poate din cauza variatiei cursului...
nici mie nu mi-i clar de unde apare aceasta diferenta.
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 14:38
svetuta
ca sa ma expun pe marginea acestei intrebari pana la capat:
poate aparea diferenta dintre valoarea in lei a marfurilor declarata in vama si valoarea in lei calculata avand ca temei conditiile de livrare Incoterms, dat fiind faptul ca la vama aceasta valoare se va determina reiesind din cursul oficial al BNM la data perfectarii declaratiei. Astfel, diferenta aparuta nu se va reflecta in contabilitate ...
daca ati avut in vedere altceva, spuneti si vom incerca sa va ajutam...

Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 14:53
Ellena
Multumesc, exact aceasta am si avut in vedere. Sa inteleg corect, diferenta trebuie sau nu sa o reflect? Multumesc.
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 15:32
svetuta
Ellena писал(а):Sa inteleg corect, diferenta trebuie sau nu sa o reflect?
nu
Re: IMPORT DE MARFA CU TRANSPORTUL PROPRIU

Добавлено:
21 июн 2010, 16:12
andrei
se pare ca am inteles si eu despre ce diferenta estre vorba. svetuta, pe linga toate mai puteti citi si gindurile altora. eu nu aveam sa-mi dau seama singur niciodata.
in fine, svetuta are dreptate. in acest caz diferenta de curs nu se contabilizeaza.