contracte de prestare servicii

Модераторы: AFEX, Люга, Tiana, Binaun, ionix

contracte de prestare servicii

Сообщение Rodi » 26 авг 2009, 13:26

Buna ziua,
v-asi ruga mult sa-mi explicati urmatorul moment:

In luna iulie am incheiat un contract de prestari servicii cu o persoana fizica (sa traduca un document din engleza in romana). S-a stabilitr pretul de 45 lei pe pagina. La plata pentru serviciul prestat am retinut si virat in buget impozitul pe venit retinut la sursa de plata in marime de 5% conform art 90 (3) al CF.

In revista Contabilitate si audit nr 8/2009 la pagina 40 este un articol cu privire la contributiile de asigurare medicala din care rezulta ca din astfel de plati ar trebui de retinut si 3.5% CAM ( respectiv 3.5% de la patron).

Care sunt totusi retinerile de facut din plata pentru servicii prestate de catre persoanele fizice in baza contractelor de prestare a serviciilor?



Va multumesc mult
Rodi
Новичок
 
Сообщений: 27
Зарегистрирован: 18 авг 2009, 10:56
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение nina_123 » 26 авг 2009, 16:27

Daca eu corect am inteles D-stra ati incheiat un contract cu pers.fiz., atunci conform CM art.55 (k) trebuia sa il priviti ca persoana angajata. Si respectiv sa faceti toate retinerile medicina, pensii, fondul social si imp. pe venit. Eu la astfel de persoane le calculez salariu din volumul lucrarilor executate. Dar de 5% la sursa de plata nu sunt sigura ca procedati corect. Poate cineva are alta parere?
nina_123
Бакалавр
 
Сообщений: 148
Зарегистрирован: 25 июн 2009, 15:16
Откуда: Chisinau
Благодарил (а): 11 раз.
Поблагодарили: 22 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение liudka » 26 авг 2009, 22:22

in contabilitate si audit nr 6/2009 este explicat de ce
se considera ca venitul persoanei este salariu, si trebuie tratat ca atare
numai in cazuri exceptionale cind este vorba de drept de autor si altele este prestare de servicii. poate raspunsul nu e complet, dar in orice caz consultati codul muncii si revista
liudka
Студент
 
Сообщений: 234
Зарегистрирован: 01 авг 2009, 19:05
Благодарил (а): 66 раз.
Поблагодарили: 17 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение liudka » 27 авг 2009, 17:43

oi! C&A nr 4 sau 5 din 2009
sorry
liudka
Студент
 
Сообщений: 234
Зарегистрирован: 01 авг 2009, 19:05
Благодарил (а): 66 раз.
Поблагодарили: 17 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение Ellena » 20 окт 2010, 23:20

Buna ziua!
Cum ar fi corect, aceasta este intrebarea la o situatie care ma framinta? Sau ce nuante pot fi?

In cazul cind persoana juridica incheie contract de prestare de servicii cu persoana fizica pentru ca sa transporte cu autocamionul propriu marfa de la furnizorul nostru pina la cumparatorul nostru, ar fi corect de incheiat si contract individual de munca pentru o zi, adica 2-3 ore de lucru. De aici reese si calcularea impozitelor la salariu. Dar pentru ca transporta cu autocamionul propriu, trebuie de incheiat si contract de arenda a autocamionului?

In primul rind - Eu ma gindesc ca ar fi corect de incheiat contract de locatiune a autocamionului, de retinut 10% impozit final, art 90 CF
in al doilea rind care cred ca nu ar fi corect - de incheiat contract de munca s.a.m.d. cu consecintele ulterioare ca salariu si impozite. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ellena
Ученик
 
Сообщений: 90
Зарегистрирован: 28 ноя 2008, 22:48
Откуда: Chisinau
Благодарил (а): 13 раз.
Поблагодарили: 1 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение Artur Morarenco » 21 окт 2010, 09:48

Depinde cit de des veti lucra cu aceasta persoana. Daca in fiecare luna va va presta astfel de servicii, atunci puteti incheia contract de munca si de locatiune a autocamionului. Iar in caz ca veti lucra cu el o singura data, nu va mai chinuiti cu oformarea documentelor, ii achitati doar plata pentru serviciile prestate, din care se retine impozit pe venit, CAS si PAM ca din salariu (fara acordarea scutirii si fara luarea in calcul a lunilor pentru determinarea IV).
Если при заполнении строки декларации "к уплате" столбцы вам кажутся слишком узкими - самое время посетить курсы повышения квалификации.
Аватар пользователя
Artur Morarenco
Проффи
 
Сообщений: 911
Зарегистрирован: 12 авг 2008, 11:13
Откуда: Dubasari
Благодарил (а): 2 раз.
Поблагодарили: 53 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение Ellena » 21 окт 2010, 12:09

Super! Va multumesc mult de raspuns! Nu stiu cit de des, depinde de cantitatile de marfa solicitate de cumparatorii nostri. In orice caz pe luna cred ca va fi o data sau de 2 ori.
Ellena
Ученик
 
Сообщений: 90
Зарегистрирован: 28 ноя 2008, 22:48
Откуда: Chisinau
Благодарил (а): 13 раз.
Поблагодарили: 1 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение agava1972 » 07 сен 2011, 15:29

Прошу помочь в таком вопросе, договор по предоставлению услуг нотариусу ежемесячно, нотариус оплачивает за эти услуги без перечислений 23% и 3,5%, была в соц фонде в налоговой (налоговая ответила только насчет п.н предоставить декларацию сумма указывается не как з/п а другие доходы) конкретного ответа не дали обязан ли нотариус от этой суммы оплачивать как работодатель от заработной платы.
agava1972
Новичок
 
Сообщений: 10
Зарегистрирован: 18 авг 2009, 14:58
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение olivia » 30 апр 2015, 12:48

С физ.лицом заключен Договор на оказание услуг.Такой доход рассматривается как заработная плата согласно Ст.88(5).Следовательно удерживаем п/н по ставкам + взносы мед.+соц.(6%). А со стороны работодателя начисляем 23% + мед.? :egg
olivia
Проффи
 
Сообщений: 983
Зарегистрирован: 01 авг 2013, 16:42
Благодарил (а): 751 раз.
Поблагодарили: 523 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение ttv » 30 апр 2015, 12:52

я бы узнала, вдруг у него есть полис мед/страха, купленный самостоятельно. А так, всё верно.
- От тебя попахивает оптимизмом! Ты радовался жизни?
- Нет, на меня надышали.
Аватар пользователя
ttv
Зам. Бога по налогам
 
Сообщений: 19755
Зарегистрирован: 13 авг 2009, 11:35
Откуда: из столицы РМ
Благодарил (а): 7608 раз.
Поблагодарили: 7786 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение olivia » 30 апр 2015, 13:01

Спасибо! :Rose:
Так значит 23% тоже. А как с освобождением,можно использовать 1/12?
olivia
Проффи
 
Сообщений: 983
Зарегистрирован: 01 авг 2013, 16:42
Благодарил (а): 751 раз.
Поблагодарили: 523 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение MariBuga » 30 апр 2015, 14:28

Освобождения он сам использует при сдаче СЕТ. При предварительном удержании освобождения предоставляются работодателем только работникам по основному месту работы и по совместительству (п.9 Положения об удержании подоходного налога с заработной платы и других выплат) .
Категория лиц ,работающих по гражданским договорам сюда не входит.
Очень трудно заставить себя говорить. Труднее - заставить себя молчать. Еще труднее - заставить себя думать. Но самое трудное - это заставить себя чувствовать. - Д. Х. Джебран
Аватар пользователя
MariBuga
Гуру
 
Сообщений: 2581
Зарегистрирован: 28 сен 2010, 18:44
Благодарил (а): 1418 раз.
Поблагодарили: 1598 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение VladimirT » 23 сен 2020, 18:41

Vă salut.
Planificăm să apelăm la serviciile unei persoane fizice, în baza unui contract de prestări servicii.
Întrebări:
1. Trebuie oare Act de primire-predare a serviciilor
2. Dacă e necesar de achitat și C.A. sociale 18% și COntribuții la fondul de pensii 6%, medicina 4.5%+4.5% și impozitul pe venit 12%? Căci unii colegi îmi spun că se reține doar impozitul la sursa de plată 12%, fapt ce se indică în IPC.
Mulțumesc anticipat!
VladimirT
Новичок
 
Сообщений: 1
Зарегистрирован: 30 мар 2020, 10:36
Благодарил (а): 1 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение kiparis » 24 сен 2020, 09:55

VladimirT писал(а):Vă salut.
Planificăm să apelăm la serviciile unei persoane fizice, în baza unui contract de prestări servicii.
Întrebări:
1. Trebuie oare Act de primire-predare a serviciilor
2. Dacă e necesar de achitat și C.A. sociale 18% și COntribuții la fondul de pensii 6%, medicina 4.5%+4.5% și impozitul pe venit 12%? Căci unii colegi îmi spun că se reține doar impozitul la sursa de plată 12%, fapt ce se indică în IPC.
Mulțumesc anticipat!


1. Din cite stiu pentru lucrari trebuie, dar pentru servicii nu e obligatoriu. Trebuie de vazut Codul civil, dar din practica e mai bine se aveti.
2.Toate impozite ca si din salariul, dar polita medicala nu activam(IRM 19 nu prezintam), persoana are dreptul i la scutirea personala .
in IPC in tab 1 cod SAL, in tab 3 cod 105.
( LP 489/1999 anexa 1, LP1593/2002, art 88(5) CF, HG697/2015)
Работа облагораживает человека, но безделье делает его счастливым.
Аватар пользователя
kiparis
Гуру
 
Сообщений: 2405
Зарегистрирован: 17 апр 2013, 15:22
Благодарил (а): 581 раз.
Поблагодарили: 1413 раз.

Re: contracte de prestare servicii

Сообщение AFEX » 25 сен 2020, 15:15

kiparis писал(а):
VladimirT писал(а):Vă salut.
Planificăm să apelăm la serviciile unei persoane fizice, în baza unui contract de prestări servicii.
Întrebări:
1. Trebuie oare Act de primire-predare a serviciilor


1. Din cite stiu pentru lucrari trebuie, dar pentru servicii nu e obligatoriu. Trebuie de vazut Codul civil, dar din practica e mai bine se aveti.


este necesar sa intocmiti un document primar conform prevederilor art. 11 si art. 12 Legea Contabilitatii. daca nu procurati un serviciu care se documenteaza conform art. 12, faceti un document conform art. 11 si numi ti l cum vreti, chiar si proces verbal de receptie a serviciilor sau act de constatare a prestatiei.
cu stima
Чтобы стать умнее, нужно играть с более умным соперником.
Аватар пользователя
AFEX
Зам. Бога по налогам
 
Сообщений: 8171
Зарегистрирован: 03 ноя 2007, 11:33
Благодарил (а): 104 раз.
Поблагодарили: 840 раз.

След.

Вернуться в Социальное и медицинское страхование

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4

Яндекс.Метрика